سخنان جناب آقای دکتر طالع ماسوله رئیس کمیسیون گردشگری مجمع توسعه گیلان
1398-02-18

جناب آقای دکتر طالع

 

گیلان در دو رستاخیز هنری نقش داشته. یکی در دوران آل بویه که پرفسور هوستر اشاره کردند که در دوران مذکور دوران طلایی پیشرفت علوم است. در این دوران دانشمند سازی داشتیم. ابن مسکویه، زکریای رازی، ابوعلی سینا و ... بعد از 195 سال مجدد آیین نوروز توسط آل بویه احیاء شد. همچنین آیین عاشورایی در این زمان برپا شد. رستاخیز دوم در دوران صفویه اتفاق افتاد و سرسلسله صفوی از منطقه ییلاقی ویسار است.

جناب آقای فرماندار سخنان بسیار ارزنده‎ای را بیان نمودند. صنایع دستی و هنرهای سنتی را متاسفانه در حیاط خلوت خود قرار دادیم، نه در خانه خود. سرمایه گذاری را روی صنعت گذاشتیم نه روی فرهنگ. اگر این سرمایه گذاری را روی اصالت‎ها می‎گذاشتیم باور کنید یکی از کشورهای قدرتمند اقتصادی می‏شدیم. آنچه در منزل خودمون بود بهش باور نداشتیم. هرچه از پدران ما به ما ارث رسیده به سادگی از آن گذشتیم.

با بررسی که انجام دادم در ماسوله حدود 30 هنرسنتی از بین رفته، بیش از 25 نوع غذا از بین رفته است.

لذا اگر بخواهیم این پیشرفت تعالی پیدا بکند باید با اصالت‎های خودش انجام گیرد. اگر ژاپن از غرب کپی برداری کرد. سعی نمود کپی برداری را بومی کند.

دو سوال مطرح است:

 این که ما چه داریم؟

آنچه که داریم چگونه می‎توانیم به اقتصاد برسانیم؟

بومگردی‏های ما در حال رشد هستند. اما هتل‏های ما دچار مشکل هستند. گردشگران ما محیط پویا را دوست دارند. گردشگران اروپایی زیادی به گیلان آمده‏اند و نظرشان است که اصالت‏های موجود در گیلان ماندگار است. پدران ما بی‏سواد بودند اما خردمند.

در پایان سخنانم تشکر می کنم از فرماندار، رئیس میراث فرهنگی و دیگر عزیزان.