سخنان جناب آقای دکتر قاسم نژاد فرماندار شهرستان فومن
1398-02-18

جناب آقای قاسم نژاد

 

محمود قاسم نژاد سخنان خود را چنین آغاز کرد: بسیار خوشحالم به عنوان نماینده دولت میزبان فرهیختگان در عرصه هنرهای سنتی و صنایع دستی هستیم. از عزیزان میراث فرهنگی استان گیلان و مدیر میراث فرهنگی فومن تشکر می‏کنم. همچنین از جناب آقای دکتر طالع در عرصه گردشگری تقدیر می‎کنم.

من به عنوان میزبان اینجا هستم تا از عزیزان تشکر ویژه انجام دهم. هنرهای سنتی و صنایع دستی که از دیرباز تا کنون در حال انجام است، استان گیلان به عنوان یکی از حوزه‎های غنی در فعالیت صنایع دستی که می‏تواند مکمل گردشگری باشد می‎تواند نقش مهمی در این حوزه داشته باشد. اما تا چه اندازه توانستیم این هنرها را که از گذشته به ما ارث رسیده را حفظ نماییم و تا چه اندازه توانستیم آن را برند کنیم و عرضه نماییم و در معیشت خود استفاده نماییم.

این همایش تخصصی در نظر دارد از این المان ها به طرز ساختارمند برای آینده حفظ نماید. کشور عزیز ما با سابقه چندین هزار ساله با مصنوعات دست ساز که در موزه‎های دنیا نگهداری می شود نشان از فرهنگ و تمدن غنی دارد.

کاسه ای متعلق به 11 هزار سال قبل از حفاریات کلاردشت بدست آمده که دارای نقوش است. این آثار است که ما را ماندگار می کند. خواهش من است که با توجه استاندار محترم مجوز خانه‏های بومگردی را آسان انجام ندیم و بر اساس دستور عمل بومگردی صورت پذیرد. و به هر واحدی اجازه ندهیم اسماً نام بومگردی را داشته باد. نکته مهم توجه به صنایع دستی محلی در آن اقامتگاه ها باشد. تا هنرهای سنتی را ارتقاء دهیم.

امیدوارم این نشست ها ادامه داشته باشد تا بتوانیم از خروجی آن در سطح ایران به عنوان یک مانیفست  استفاده نماییم.