سخنرانی آقای امیر آقامیر مدیر اقامتگاه بومگردی "آقامیر"
1397-09-23

آقای امیر  آقامیر مدیر اقامتگاه بومگردی "آقامیر"

 

آقامیر سخنان خود را چنین آغاز کرد: همزمان با تغییر خاستگاه گردشگران و سوق آنها به سمت تجربه گرایی در کشورهای نیمه پیشرفته بویژه  ایران موجب گشت در ابتدای دهه هشتاد تعداد انگشت شماری در ایران با مرمت خانه‎های قدیمی و تاریخی به هتل و اقامتگاه فرصت تجربه گرایی را برای گردشگر بوجود آورند. با این خاستگاه جدیدگردشگر،  واژه‏های همچون اکوتوریسم، توسعه پایدار، توانمند سازی، ارزشهای بومی، اقتصاد فرهنگی،کار آفرینی، جوامع محلی، خوراک‏های بومی، آئین‏ها و رویدادهای بومی، دست بافته و دست آفریدها  بوجود آمده یا جان دوباره گرفت و دیدگاه  گردشگر تجربه گرا حول این محورها در تکاپو بود.

در کنار شکل گیری گروه خوشه سار بومگردی  با حضور مازیار آل داوود، سید هاشم طباطبایی، اکبر رضوانیان، وحید دزفولی، امیر میری، سعید ابراهیمی، منیر تقدیسی، رضا خلیلی، حمید غنی افراد ایده پرداز، خلاق، ژورنالیست، دانشجو و اهل سفری همچون آرش نور آقایی، علی شادلو، عرفان فکری، شادی گنجی، افسانه احسانی، نیما آذری، رئوف نجفی تبار، اشکان بروج، کیارش اقتصادی نیز به دلیل سفرهای زیادی که  به گرداگرد ایران و جهان  داشتند نگاه علمی و تخصصی به پشتوانه تجربیات عملی و میدانی گروه خوشه سار شکل گرفت.

برگزاری جلسات مشترک خوشه ساری نسلی را به این جمع اضافه نمود که بیشتر در حوزه آژانس داری در تکاپو بودند.

او ادامه داد: با ورود کمیته ملی طبیعت گردی با مدیریت مهندس فیاضی و پیگیرهای پور نگ پور حسینی و یاری کارشناسان،  استاندارد اقامتگاه‏های بومگردی تدوین و با کش و قوس‎های فراوان به عنوان سیاست کلی کشور در توسعه صنعت گردشگری تبدیل گردید. اسطوره سازی صدا و سیما و معرفی عباس برزگر به عنوان میلیاردر روستایی، خواسته و ناخواسته موجب گردید. که نگرش روستاییان و مناطق کوچک شهری  تغییر کرده و دیگر شهری‎های مسافر را چالش ندیده، و حضور آنها در شهر و روستاهای خود" فرصت" تلقی گردد.

آقامیر در ادامه به بیان یک تجربه پرداخت: کلبه آقامیر که همزمان با فعالیت‏های امیر میری و مریم سلیمانپور در پاسارگاد شکل گرفت با پشتوانه و تکیه بر دانش بومی نیاکان خویش در کنار دانش علمی و دانشگاهی همراه با طی نمودن دوره‎های راهنمای تور موجب گردید از آغاز ،کار آفرینی و ایجاد اشتغال تن پوشی گردد که سفره بومگردی را گسترده تر کنند. مطالعات زیست بوم منطقه و جایگاه تنوع زیستی بویژه خرس و پلنگ موجب گشت این ظرفیت و پتانسیل در قالب کمپین خرسی شکل گرفته مقدمات جهانی کردن این کمپین با مشارکت جوامع محلی بوجود آید تا جائیکه زیستگاه خرس‎های قهوه‏ای منطقه شکار ممنوع گردد. رواج گردشگری عشایر و دخالت آنان در پاسداشت تنوع زیستی و حضور گردشگران مقدمه تولید دستافرید ها و دست بافته های همچون فرش خرسی، خرسی، کیف و .... گردد.

مدیر اقامتگاه بومگردی آقامیر گفت: عروسک خرسی که حاصل دسترنج زنان عشایر بود در کنار بافنده‏های شهری موجب گشت سفر خرسی مرزها را در نوردیده پای کارشناسان  سازمان ملل و یونسکو را به پاسارگاد باز نماید. تولید و عرضه خرسی به گردشگران مقدمات کار آفرینی برای تعدادی از زنان را به همراه داشت. خرسی صدای ایران در مسابقات کشتی شد و فدراسیون کشتی حامی خرس‏های قهوه‏ای پاسارگاد شد. مرد عشایر برای تولید پشم مرغوب گونه گوسفند روبه زوال کبوده شیرازی را احیا نمود و زن عشایر ریسندگی و رنگ آمیزی آن را انجام داد و بافنده روستایی و شهری پشمها را به خرسی تبدیل نمود و این چرخه با خرید خرسی توسط گردشگر تکمیل شد. این چرخه با حضور گردشگران دیگری که از  روند خرسی آگاهی می یافتند کاملتر شد. تا جائیکه آژانس داران معتبری همچون پارس مسافر شیراز و عماد منصوری از سویس را برآن داشت تا با حمایت از  احیاء گوسفند کبوده شیرازی این چرخه را کاملتر نمایند.

کار آفرینی واژه‏ای مقدسی است که نباید تن پوش هر فردی گردد و ارزان فروخته شود.